AKTUALITY - Akoia perlové náhrdelníky
Shopping bag Menu

Topaz

Topaz je název pro drahý kámen, který má číslo 8 na Mohsově stupnici tvrdosti. Existují určité nejasnosti ohledně jména. Někdo říká, že  pochází ze sanskrtského slova, které znamená „oheň“. Jiní ho spojují s ostrovem v Rudém moři Topazos (nyní Zabirget nebo ostrov St. John’s Island), kde byl nalezen peridot. K nejasnostem tohoto druhu přišel i Starý Zákon.

Topaz se v přírodě vyskytuje jako bezbarvý, modravý a v žluto hnědých odstínech. 

Topaz v mateční hornině

Ceněné, a to značně, jsou barvy zlatá ( živě žlutá) oranžová, růžová, červená nebo fialová. 

Tyto kameny se nazývají „drahé“ nebo „Imperial“ topazy.

2x Imperial topaz v 14 ct zlaté s diamanty

 Pamatujte, že barva hnědého topazu může časem blednout, což je pravděpodobně důsledkem jeho nějaké dřívější barevné úpravy. 

Intenzivní modrá barva topazu se vyskytuje i v přírodní formě a jako taková je velmi ceněná. Kombinaci ozařování a zahřívání levnějších bezbarvých nebo jen slabě namodralých Topazů, změní tuto barvu do intenzivní modré, někdy hnědavé žluté. Cena takových kamenů zdaleka nedosahuje cen neupravených topazů. Identifikace úprav je v některých případech obtížná, ale zjistitelná.

Modrý topaz v 14 ct bílém zlatě s diamanty

Měsíc: Listopad
Výročí svatby: 4.  Modrý Topaz, 23. Imperiální Topaz
Znamení zvěrokruhu: Blíženci, Lev, Panna, Střelec, Vodnář
Čakra: pupeční – žluté odstíny, Hrdlo – modré odstíny 

Péče:

Základní pravidlo je nevystavovat topaz vysokým teplotám. Pro milovnice sauny nebo opalování na pláži doporučujeme ponechat tento šperk uložený v krabičce nebo ve šperkovnici. Základní čištění je vlažnou mýdlovou vodou a kartáčkem. Osušit mikrovláknovou utěrkou a uložit do krabičky.

V případě vyššího znečištění šperku vyhledejte náš zákaznický servis. 

ZDENĚK BENC, Bechyňovo náměstí 52, 582 22 Přibyslav